Czy można masować narządy wewnętrzne?

Komu z nas babcia nie „masowała brzuszka żeby przestał boleć”? Taki obrazek z dzieciństwa zna chyba każdy. Chodzenie, bieganie i ćwiczenia to powszechne sposoby promowania perystaltyki (przemieszczanie pokarmu przez przewód pokarmowy). Masaż brzucha w celu pobudzenia perystaltyki jelit jest także bardzo często stosowaną praktyką u pacjentów leżących.

W ostatnich latach za sprawą rozpowszechnienia się leczenia osteopatycznego coraz większe grono zwolenników znajduje też osteopatia wisceralna, która służy do optymalizacji dopływu krwi i limfy do narządów wewnętrznych, w celu przywrócenia ich prawidłowego funkcjonowania. Narządy wewnętrzne są podwieszone za pomocą  systemu sieci łącznotkankowej do struktur kostnych  takich jak kręgosłup, żebra, kości miednicy.

Skąd wśród pacjentów coraz częstsza potrzeba  pracy manualnej w obrębie trzewi? Wielu z nas przyzna, że ​​nie poruszamy się w ciągu dnia tyle ile jeszcze 10 lat temu. Zamiast spaceru do pracy wsiadamy w samochód, a zamiast aktywnego popołudnia na świeżym powietrzu większość z nas wybiera „randkę” z laptopem lub smartfonem. Styl życia jest odpowiedzialny za to, że cierpi zarówno nasz układ ruchu jak i połączone z nim narządy wewnętrzne.

Kciuk – najczęściej używany, najmniej zaopiekowany.

Spójrzmy prawdzie w oczy – naszych rąk używamy praktycznie non stop. Nasze kciuki są istotną częścią mechanizmu dłoni, dzięki któremu jesteśmy my ludzie tak sprawni manualnie. A kciuk w fachowo mówiąc biomechanice dłoni odgrywa bardzo istotną rolę – przypomnij sobie jak ciężko było Ci funkcjonować w ciągu dnia nawet z niewielką raną na tym palcu. Bez  kciuków nie możemy chwytać, rzucać, uderzać, a nawet ubierać się. Kciuk ma też oddzielną partię mięśni dzięki której pracuje – tzw. kłąb kciuka.

Palce mają miliardy receptorów nerwowych  – dlatego praca nimi może być tak precyzyjna.

Masaż dłoni i placów może pomóc rozładować napięcie w całym ciele, ale może też wspomagać pracę wszystkich narządów (refleksologia dłoni). Podczas masażu całego ciała możesz zawsze poprosić, o to aby masażysta GOYA Home SPA większą uwagę poświęcił Twoim dłoniom i kciukom. Przekonaj się, że to działa!

Jeśli twój kciuk jest naprawdę obolały lub sztywny, do tego stopnia, że nie możesz otworzyć słoika, spróbuj masować dłoń i kciuk, aby przynieść ulgę sztywnym, bolesnym obszarom dłoni. Wystarczy wykonać kilka ucisków przez całą długość kciuka lub palcami drugiej ręki lub kciukiem wykonywać okrężne ruchu w bolącym miejscu (lub zaznaczonych na zdjęciu).

Masować ucho? Ale po co?

Co może zaskoczyć, uszy nie są przeznaczone tylko do słuchania (słyszenia). Znajdują się też w nich punkty stymulowane podczas sesji refleksoterapii.

Według medycyny chińskiej naciskanie blisko górnej części naszych uszu, tuż pod krawędzią może natychmiast doprowadzić nas do stanu spokoju, złagodzić bóle głowy i zmniejszyć stres.

Jak najlepiej wykonać automasaż ucha – wciśnij lub masuj wskazany na zdjęciu punkt  mocno na jednym uchu przez minutę, oddychając głęboko. Powtórz na każdym uchu oddzielnie. Po czym przechyl głowę głowę z boku na bok, aby rozluźnić kark, rozluźnij się i sprawdź efekty :).

 

Zaskoczony? Twoje ciało jest naprawdę sprawnym mechanizmem i skrywa wiele tajemnic.

Czy warto masować przeponę, pośladki i nadgarstki?Przeczytaj tekst poniżej.

Zapraszamy!

Masaż przepony, pośladków i nadgarstków? Jak wpłynie na Twoje samopoczucie?

Pin It on Pinterest