Masaż sportowy został opracowany, aby pomóc sportowcom w przygotowaniu ciała do optymalnej wydajności przed zawodami, regeneracji po dużym wysiłku fizycznym ale też aby ponieść wydajność organizmu zarówno podczas treningów jak i zawodów. Jednak wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie musisz być zawodowym sportowcem, aby skorzystać z masażu sportowego. Masaż sportowy kładzie nacisk na zapobieganie i leczenie urazów mięśni i ścięgien oraz może być i jest korzystny dla osób z urazami, przewlekłym bólem lub ograniczonym zakresem ruchu.

Masaż sportowy – to warto wiedzieć

W masażu sportowym masażysta zazwyczaj koncentruje się na konkretnym obszarze z problemem bólowym/przeciążenniowym  zwykle związanym z aktywnością sportową, np. bieganiem, tenisem, pływaniem, jazdą na rowerze czy golfem. Najważniejszą rzeczą związaną z masażem sportowym w GOYA Home SPA jest to, że zajmują  się nim specjaliści z szeroką wiedzą zarówno anatomiczną, biomechaniczną jak i z zakresu technik masażu i fizjoterapii.

Co się dzieje podczas masażu sportowego?

masaż sportowy

Masażysta będzie korzystać z różnych technik, aby osiągnąć pożądany cel. Istnieją trzy rodzaje masażu sportowego:

  • Masaż sportowy przed zawodami: krótki, stymulujący masaż 15-45 minut przed imprezą. Jest skierowany w stronę części ciała, które będą zaangażowane w wysiłek. W pewien sposób jest formą rozgrzewki przed samym startem.
  • Masaż sportowy po imprezie: w ciągu godziny lub dwóch od startu w zawodach, w celu normalizacji tkanek organizmu.
  • Rehabilitacyjny masaż sportowy: mający na celu złagodzenie bólu z powodu kontuzji i przywrócenie ciała do zdrowia.

Masaż sportowy zazwyczaj kojarzony jest z masażem o dużej intensywności, dającym wyraźne odczucia, często nawet bólowe. Ale to tylko częściowa prawda jeśli chodzi o masaż sportowy. Masażysta/Terapeuta zawsze wybierze ze swojego repertuaru najlepsze dla Ciebie i Twojego przypadku techniki pracy. Terapeuta może skorzystać z masażu klasycznego w celu stymulacji krążenia krwi i płynów limfatycznych oraz terapii punktów spustowych i terapii powięziowej w celu zerwania zrostów (węzłów w mięśniach), elementów stretchingu w celu zwiększenia zakresu ruchu. Inne techniki mogą obejmować uwalnianie mięśniowo-powięziowe, terapię czaszkowo-krzyżową, drenaż limfatyczny i elementy terapii manualnej.

Terapeuta zazwyczaj koncentruje się na problemie – na przykład na zamrożonym ramieniu lub naciągniętym ścięgnie – zamiast oferować masaż całego ciała. Chociaż jeśli Twoim głównym celem jest regeneracja  – po rozmowie z masażystą może okazać się, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie intensywny masaż całościowy, lub np. kończyn dolnych.

Bez względu na to, jaki rodzaj masażu wybierzesz, terapeuta powinien sprawdzić, jakie są twoje potrzeby i oczekiwania dotyczące masażu. Przeprowadzić z Tobą wywiad na temat dolegliwości, aktywności którą wykonujesz oraz Twoich oczekiwań względem masażu. 

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska

Pin It on Pinterest