Ciało ludzkie jest niesamowitym mechanizmem. Twoje ciało jest niesamowicie i zdumiewająco świadome zmian które w nim i jego otoczeniu zachodzą i reaguje na nie  poprzez nieustanną pracę układu nerwowego. Układ nerwowy ma zdolność aktywowania milionów odpowiednich reakcji chemicznych w celu ustalenia homeostazy lub równowagi w twoim ciele.

Układ nerwowy, który składa się z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów oraz ich  zakończeń nerwowych, działa w parze z układem hormonalnym)(dokrewnym). Układ hormonalny reguluje wszystkie funkcje Twojego ciała poprzez uwalnianie hormonów lub substancji chemicznych,Substancje te wchodzą w niezbędne w danej chwili w Twoim ciele reakcje i dążą do osiągnięcia homeostazy.

Badania wykazały, że masaż terapeutyczny stymuluje układ nerwowy do produkcji hormonów, które mają ogromne korzyści dla pracy całego Twojego organizmu, a jednocześnie zmniejsza niepożądane lub nadmierny poziom substancji chemicznych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nas i nasze codzienne funkcjonowanie.

Dopamina – szczęśliwy hormon 🙂

Na przykład być może nie jesteś świadoma, że w Twoim ciele krąży hormon o nazwie dopamina. Wpływa ona na nastrój i mówi się o tym, że jest odpowiedzialna za takie procesy jak: inspiracja, radość i entuzjazm. Niski poziom dopaminy może powodować niezdarność, niezdolność do skupienia się i brak kontroli motorycznej. Masaż zwiększa poziom dopaminy, a to też pośrednio wyjaśnia przyjemność i satysfakcję odczuwaną podczas trwania i po masażu. Dopamina jest odpowiedzialna za Twój relaks – zaskoczony?

Serotonina – na uspokojenie

Serotonina reguluje nastrój w zakresie odpowiednich emocji i ma działanie uspokajające, zmniejszając drażliwość i wiele różnych nieprzyjemnych emocji. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją, zaburzeniami jedzenia i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Masaż wydaje się zwiększać poziom dostępnej serotoniny, generując ogólne poczucie spokoju.

Endorfiny – środek przeciwbólowy w organizmie

Endorfiny są produkowane przez organizm w celu zmniejszenia bólu i poprawy ogólnego samopoczucia. Ponownie masaż zwiększa poziom (dostępność) tych naturalnych substancji chemicznych w Twoim ciele. Masaż daje też przez to poczucie większego „komfortu” bycia w swoim ciele oraz redukuje poziom odczuwanych ze strony układu mięśniowo – szkieletowego dolegliwości bólowych.

Kortyzol – hormon walki

Kortyzol jest hormonem stresu. W Twoim ciele pobudza zmysły (wyostrza je) w obliczu niebezpieczeństwa, zagrożenia, stresu. Wysoki poziom kortyzolu jest niestety powiązany z wieloma objawami i chorobami związanymi ze stresem, w tym z brakiem snu, lękiem i agresją. Wykazano,że masaż obniża poziom kortyzolu, przywracając ciało i umysł do bardziej zrównoważonego stanu. Wiele osób cierpiących na lęki i depresję twierdzi, że masaż ma niezwykle korzystny wpływ na ich samopoczucie.

Masaż – starożytna odpowiedź na współczesne choroby

Jest powód, dla którego masaż był używany przez tysiące lat przez plemiona i w wielu kulturach na całym świecie. To dlatego, że naprawdę wspomaga zdrowie i dobre samopoczucie. Ludzie nie tylko czują się lepiej po masażu, ale masaż może przyspieszyć powrót do zdrowia po wielu chorobach. Podczas gdy ani naukowcy, ani masażyści nie twierdzą, że masaż może wyleczyć każdą chorobę lub problem, można stwierdzić, że masaż może być skutecznie stosowany jako bezpieczna i nieinwazyjna (oczywiście po zebraniu wywiadu i badaniu) terapia wielu współczesnych chorób.

Dopiero w ostatnich latach nauka była w stanie zrozumieć niektóre z powodów, dla których masaż jest tak korzystny dla jego odbiorców. Tak więc stymulacja naturalnych substancji chemicznych (hormonów) w naszych ciałach w celu wsparcia naszego ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego dobrego samopoczucia stanowi silny argument  aby rozważyć masaż leczniczy w ramach regularnego programu pielęgnacji ciała i jak się okazuje duszy w pewnym stopniu też.

Pin It on Pinterest