Masaż jest na tyle intymnym zabiegiem, że w Twojej głowie może rodzić się wiele pytań i wątpliwości. Niektórych nawet może wstydzisz się zadać swojemu masażyście, bo czy to wypada?

Odpowiadamy dziś na te najbardziej „wstydliwe” pytania dotyczące masażu.

Czy muszę zdejmować całą bieliznę do masażu?

Niektórzy z nas wolą zostać w bieliźnie podczas masażu, inni wolą być nago, lub założyć specjalną bieliznę jednorazową. Wszystko zależy od Ciebie i komunikowania swoich potrzeb masażyście. Masażysta poprosi Cię o rozebranie się tylko do granicy zapewniającej Ci absolutny komfort. Kobiety zwykle jednak zdejmują biustonosz, aby umożliwić masażyście swobodną pracę na plecach i ramionach.

Ilość ubrania którą zdejmiesz zależy też od rodzaju masażu na który jesteś umówiony. Jeśli nie jesteś zwolennikiem rozbierania się wybierz masaż  tajski lub shiatsu które zwykle wykonuje się w ubraniu.

Czy masażysta będzie komentował wygląd mojej skóry?

Wielu z Was ma obawy o:

  • wygląd pleców np. związany ze zmianami potrądzikowymi czy innymi bliznami,
  • swój problem z nadwagą,
  • wyglądem swoich stóp, kolan, brzucha który nie jest „idealny” po ciąży,
  • bliznami w innych częściach ciała, np. z powodu poparzenia.

Jednak wszelkie kompleksy i obawy związane z wyglądem nie powinny powstrzymywać Cię przed wizytą u lekarza, masażysty czy nawet kosmetyczki. Profesjonalny masażysta, ani lekarz ani kosmetyczka nie będzie oceniał Twojego wyglądu, ani Cię oceniał. Skupi się na Twoim problemie, Twojej chorobie, na problemie mięśniowym z którym do niego przyszłaś/przyszedłeś.

Możesz też poprosić, aby masażysta unikał pewnych obszarów na Twoim ciele. Jeśli nie masz czasu na golenie nóg, nie martw się. To, czy na twojej nodze są włosy, nie ma znaczenia dla masażysty:)

Czy powinnam rozmawiać podczas masażu?

Chociaż niektórzy ludzie wolą rozmawiać przez cały masaż, to inni zdecydowanie nie mają ochoty na rozmowę z masażystą. Nie jesteś na przyjęciu koktajlowym, nie masz obowiązku rozmawiać. Wielu ludzi zamyka oczy i próbuje się zrelaksować i wyciszyć. Jednym słowem, to od Ciebie zależy czy chcesz rozmawiać, czy zupełnie nie.

Pamiętaj, jednak aby dać masażyście znak jeśli:

  • poczujesz nagły przypływ ciepłą lub zimna,
  • poczujesz ból,
  • cokolwiek Cię zaniepokoi,
  • masz jakiekolwiek pytania dotyczące masażu,
  • zapomniałeś wspomnieć o problemach zdrowotnych podczas konsultacji.

Co się stanie, jeśli zasnę i będę chrapać lub ślinić się?

Zasypianie podczas masażu jest częste. Wiele osób zaczyna masaż będąc mocno zestresowanym i niewyspanym. Masaż tak je relaksuje i odpręża, że zwyczajnie na stole do masażu zasypiają. Twój masażysta z całą pewnością nie ma tez nic przeciwko temu, że będziesz chrapać, nie musisz się tego obawiać.

Po przebudzeniu możesz zauważyć, że lekko się zaśliniłeś. To nic nadzwyczajnego i ma to związek z Twoją pozycją podczas masażu. Nie musisz nic z tym robić, ale powinieneś poprosić o chusteczkę.

Co zrobić, jeśli muszę iść do łazienki podczas masażu?

Mówiąc wprost – najlepiej jest skorzystać z toalety bezpośrednio przed masażem, wtedy masz większą pewność, że nic nie będzie Cię rozpraszać. Jeśli jednak potrzebujesz skorzystać z toalety także w trakcie masażu koniecznie powiadom o tym swojego masażystę. Zatrzymywanie potrzeb fizjologicznych zdecydowanie nie sprzyja rozluźnieniu mięśni i  zrelaksowaniu się.

Co jeśli mam naprawdę duże łaskotki?

Powiedz masażyście gdzie są punkty w Twoim ciele których masaż może wywołać łaskotki.  Zwykle silny, powolny nacisk (i unikanie pewnych miejsc) może skutecznie zniwelować odczuwanie łaskotek podczas masażu.

Co zrobić, jeśli muszę puścić gazy?

Z punktu widzenia masażysty znacznie lepiej jest przepuszczać gaz podczas masażu (często jest to znak, że jesteś zrelaksowany) niż zaciskać mięśnie pośladkowe  z całej siły i napinać całe ciało. Przepuszczanie gazów podczas masażu jest normalne i nie ma powodu do czucia się zawstydzonym.

Jeśli naprawdę tego nie lubisz, możesz zawsze przeprosić, aby pójść do łazienki.

 

 

Masz jeszcze inne pytania które chciałbyś zadać masażyście ale wstydzisz się? Możesz nam je napisać w wiadomości prywatnej z chęcią na nie odpowiemy;)  kontakt@goyahomespa.pl

 

Autorem tekstu jest Anna Kozłowska

Pin It on Pinterest