Masaż, a w czym on mi może pomóc? Będziesz zaskoczony, gdy odkryjesz, że masaż może Ci pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Podczas gdy wielu ludzi wciąż uważa masaż za luksus lub po traktuje go jako relaks, zaskoczeniem może być, że masaż przynosi dla Twojego zdrowia i samopoczucia znacznie więcej korzyści.

Tak więc jeśli cierpisz na: problemy z układem trawienia, bezsenność, dysfunkcję stawu skroniowo – żuchwowego, fibromialgię lub masz problemy z wysokim ciśnieniem krwi możesz odnieść spore korzyści zdrowotne z regularnych sesji masażu z GOYA Home SPA.

Masaż, a zaburzenia trawienia

Większość z pacjentów nie myśli o tym, aby poinformować swojego masażystę o swoich problemach trawiennych. Po przeczytaniu co może zdziałać masaż zapewne się to zmieni. Zacznijmy od tego, że wiele problemów trawiennych jest związanych ze stresem. Kiedy doświadczamy stresu ( nie ma tu znaczenia czy niewielkiego czy znacznego) nasze ciało wchodzi w reakcję często zwaną „walka lub ucieczka”. Jest to stymulacja układu współczulnego, która przygotowuje nas do radzenia sobie z każdym zagrożeniem przed którym stoimy. Przedstawiając to obrazowo – układ nerwowy współczulny wyłącza z pracy te układy które nie są potrzebne w walce, trawienie niestety jest jednym z nich.

Jeśli mamy do czynienia z niedźwiedziem, bez względu na to czy jest to prawdziwy niedźwiedź, czy też „bestia” w pracy, nasze ciało reaguje tak samo. Potrzebuje energii i skupia się na pracy mięśni, wzroku, słuchu czy rytmie serca. Przygotowuje Cię do bitwy. A trawienie zostaje niejako „wyłączone”, ponieważ nie jest istotne w tej sytuacji. Jeśli nieustannie doświadczasz stresu, możesz mieć poważne problemy trawienne.

Regularne masaże pomagają uspokoić współczulny układ nerwowy i pobudzić przeciwnie do niego działający układ przywspółczulny. Ten zaś jest odpowiedzialny za kontrole m. in. takich reakcji organizmu jak odpoczynek czy trawienie. Kiedy uspokoimy układ nerwowy i całe ciało, również trawienie odbywa się sprawniej, szybciej, według prawidłowego rytmu.

Tak więc następnym razem nie wahaj się wspomnieć swojemu masażyście o swoich problemach z trawieniem.

Masaż, a zaburzenia stawu skroniowo – żuchwowego

Jeśli masz uczucie przeskakiwania w szczęce, czujesz, że coś blokuje jej ruch, lub zwyczajnie odczuwasz ból szczęki możesz mieć zaburzenia pracy stawu skroniowo – żuchwowego. U niektórych przyczyna może być związana z mocnym zaciskaniem zębów, u innych z nocnym zgrzytaniem zębami. Czasami o tzw. parafunkcjach, czyli niewłaściwych zachowaniach Twojej szczęki możesz nie mieć pojęcia (np. dlatego, że śpisz). Ale czy wiesz, że nie musisz żyć z bólem czy też dyskomfortem stawów skroniowo – żuchwowych?

Wyobraź sobie, że przez godzinę przykucnołeś – Twoje nogi, staw biodrowy, kolana czy nawet stopy będą bolały jeszcze długo. Może nawet kilka dni. To samo dzieje się z Twoimi stawami skroniowo – żuchwowymi, kiedy regularnie zaciskasz mięśnie które je kontrolują. A tak jak wszystkie mięśnie w Twoim ciele również, te poruszające szczeka potrzebują odpoczynku i regeneracji. Masaż twarzy, głowy i szyi jest doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z bólem stawów skroniowo – żuchwowych. Nie spodziewałeś się, że Twoją szczęką poruszają mięśnie? 😉 Teraz już to wiesz i możesz działać!

Masaż, a fibromialgia

Ciężko jest zrozumieć czym tak naprawdę jest ta choroba, jeśli nigdy nie doświadczyło się tego bólu mięśni – tak o fibromialgii mówią sami pacjenci. Bardzo ogólnie mówiąc i upraszczając fibromialgia jest to stan rozległego, ciągłego bólu mięśni. I właśnie w obawie przed dotykiem powodującym dodatkowy ból wielu chorych może unikać masażu. Jednak delikatny, dostosowany do indywidualnych potrzeb masaż może być bardzo korzystny właśnie w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Oprócz bólu mięśni, osoby z fibromialgią mogą również borykać się z bólami głowy, bezsennością i depresją. We wszystkich tych dolegliwościach masaż może być z powodzeniem stosowany jako leczenie wspomagające.

Masaż, a nadciśnienie tętnicze

Podczas masażu można stymulować tą część układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za obniżenie ciśnienia krwi. Co więcej ta stymulacja jest na tyle trwała, że niższe ciśnienie krwi utrzymuje się także po powrocie do wykonywania codziennych czynności. Chociaż często zakłada się, że leki są jedyna recepta na utrzymanie ciśnienia w ryzach, masaż oraz oczywiście aktywność fizyczna mogą być doskonałym wspomaganiem farmakoterapii. Zwłaszcza dla osób u których problem z podwyższonym ciśnieniem krwi dopiero się rozwija, jest we wczesnym etapie. Porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy masaż może być pozytywnym dodatkiem do Twojego aktualnego planu leczenia. 

Zapraszamy do skorzystania z masażu z GOYA Home SPA – W Twoim domu, bez dojazdów, bez pośpiechu, w atmosferze intymności i na zasadach takich jak lubisz.

 

Autorem tekstu jest Anna Kozłowska

Pin It on Pinterest