Mity na temat masażu, które pojawiają się co jakiś czas, a to w prasie, a to na różnych forach poświęconych zdrowiu i urodzie skłoniły nas do przedstawienia naszego subiektywnego zestawienia. Przy tak wielu szkołach i rodzajach masażu stosowanych na całym świecie łatwo jest zrozumieć mechanizm powstania i rozpowszechniania się mitów na temat technik, skuteczności czy efektów jakie powinien przynieść masaż. Oto naszym zdaniem największe mity z którym trzeba się rozprawić.

Mity na temat masażu – wystarczy jeden masaż i mój problem będzie rozwiązany.

To zdecydowanie prawda, że już po pierwszej sesji masażu Twoje objawy mogą się zmniejszyć czy nawet zredukować. Ale niestety jedna sesja masażu to zwykle za mało, aby zupełnie naprawić czy wyleczyć źródło Twoich dolegliwości.

Tygodnie lub nawet miesiące powtarzania złych nawyków, wielokrotne przeciążenia którym poddajesz swoje ciało (np. siedząc w niewłaściwej pozycji lub unikając aktywności ruchowej), odkładane w organizmie skutki stresu skutkujące napięciem mięśni, to problemy Twojego ciała których nie sposób pokonać na jednej sesji masażu.

Oczywiście jeśli Twoim celem jest relaks i chwila dla siebie pojedynczy masaż, zwłaszcza relaksacyjny jest dobrym rozwiązaniem.

Ale jeśli Twoim celem jest skuteczna i trwała praca nad problemami bólowymi czy postawą ciałą – zdecydowanie będzie potrzeban seria masaży. Czasami jest tak, że sesja masażu otwiera „puszkę pandory” dolegliwości Pacjenta. Zanim jest lepiej przez chwilę jest gorzej. Ale tylko w ustalonym, omówionym z masażystą procesie terapeutycznym Twój stan może być odpowiednio kontrolowany i leczony.

Dlaczego najpierw jest gorzej, żeby było lepiej? Masażysta stosując odpowiednie chwyty i techniki w pewien sposób sprząta „bałagan” który pod wpływem stresu i złych nawyków powstał w Twoim ciele. Czasami poprzez dotyk i pracę na tkankach odkryje miejsca w których ten „bałagan” jest większy – pojawia się ból. Każda kolejna sesja to rosnący porządek, a więc mniej bólu, komfort i dobre samopoczucie na dłużej.

Potrzebujesz całego cyklu masaży aby uporządkować swoje ciało, aby naprawić zmiany które zaszły w nim pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych – zazwyczaj pojedynczy masaż będzie skuteczny tylko na kilka dni, a po powrocie dolegliwości możesz poczuć się bardziej zniechęcony.

Mity na temat masażu – nie ma znaczenia jaki masaż wybiorę, wszystkie mają takie same działanie dla mojego organizmu.

Jest to zdecydowanie mit nie mający nic wspólnego z prawdą. Właśnie dlatego w naszej ofercie znajdziecie różne rodzaje masażu – m. in. masaż klasyczny, masaż sportowy, czy masaż dla kobiet w ciąży, że działanie każdego z nich różni się od siebie znacząco.

Decydując się na masaż powinieneś wiedzieć, jaki cel chcesz uzyskać – czy ma to być relaks i odprężenie, czy ulga przy obolałych mięśniach czy może leczenie kontuzji mięśni lub pomoc w odchudzaniu. Podczas pierwszej rozmowy z masażystą właśnie po przedstawieniu swojego celu zostanie z Tobą ustalony jaki rodzaj masażu jest dla Ciebie najlepszy.

Mity na temat masażu – masaż musi boleć.

To chyba jeden z powszechniejszych mitów na temat masażu – masaż jeśli nie boli, to znaczy, że nie działa. Albo co jeszcze gorsze – nie można zwracać uwagi masażyście, że odczuwa się ból lub dyskomfort, trzeba „przecierpieć”. Te zdania są nie tylko mitami, ale są też niebezpieczne dla zdrowia.

Tak jak pisaliśmy wyżej – Twoje ciało nie jest obojętne na dotyk i techniki którymi podczas masażu posługuje się masażysta. Twoje ciało reaguje i możesz odczuwać dyskomfort, nacisk, pieczenie czy chwilowy ból – to zrozumiałe. Jednak z całą pewnością doznania te powinny mieć charakter tymczasowy, nie mogą trwać całą sesję masażu i zdecydowanie jeśli np. odczucie bólu jest dla Ciebie bardzo nieprzyjemne powinieneś to sygnalizować masażyście. Może on wtedy dostosować swoją technikę pracy do potrzeb Twojego organizmu.

Mity na temat masażu – to przecież masaż relaksacyjny – nie muszę mówić terapeucie o moich problemach zdrowotnych.

Kolejny bardzo szkodliwy mit – masaż zawsze jest zabiegiem który ma wpływ na Twój organizm. Niezależnie od tego czy jest to relaksacyjny rytuał SPA czy klasyczny masaż leczniczy. Do wykonania masażu istnieją bardzo rygorystyczne przeciwwskazania i tylko przedstawienie prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia może uchronić Cię przed wykonaniem masażu wbrew wskazaniom.

Więcej o przeciwwskazaniach do masażu możesz przeczytać również w innym poście na naszym blogu w tym poście .

 

 

Pin It on Pinterest