Przeciwwskazania do masażu są ściśle określone i podzielone na te bezwzględne – w wypadku których nie może być mowy o wykonaniu zabiegu, oraz na przeciwwskazania względne –  które mogą, ale nie muszą być przesłanką do braku zabiegu.

Czy to oznacza, że musisz jako pacjent sam zdecydować czy możesz mieć wykonany zabieg masażu? Oczywiście nie, bo to rolą i zadaniem terapeuty jest ocena Twojego stanu zdrowia przed rozpoczęciem zabiegu.

Dlatego już wielokrotnie powtarzaliśmy, że niezwykle istotna jest kwestia komunikacji z masażystą, oraz informowanie go o Twoim samopoczuciu.

Masaż może być i jest wspaniałym lekarstwem na stres, zmęczenie, napięcie mięśni, problemy bólowe płynące z układu ruchu. Masaż pozwoli Ci się odprężyć i zrelaksować – ale są też ściśle określone zasady kiedy masażu wykonać nie wolno, dziś napiszemy o nich więcej.

Ogólne przeciwwskazania do masażu

Medycyna traktuje organizm człowieka w sposób holistyczny – to znaczy, że nie patrzy tylko na „bolącą” część ciała, ale na dobrostan całego człowieka. Twój masażysta także nie masuje tylko pleców czy kręgosłupa, nie robi tylko drenażu kończyny dolnej. Twój masażysta ma świadomość i wiedzę, że masaż działa na cały organizm – dlatego wiele jest chorób i które uniemożliwiają wykonanie masażu.

Należą do nich:

Wysoka temperatura ciała  – powyżej 39 stopni C.
Zmiany skórne (rozsiane i ropne). 
Nowotwory  – do pięciu lat od wyleczenia choroby.
Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia –  w przypadku tego podpunktu najważniejszy jest dobry wywiad i szczerość Pacjenta wobec masażysty. Masaż ma ogromny wpływ na pracę układu krwionośnego. Każda wątpliwość związana z ewentualnym krwawieniem powinna być natychmiast zgłoszona masażyście i zabieg nie powinien się odbyć.
Hemofilia
Żylaki –  a dokładniej przeciwwskazany jest masaż w obszarze występowania żylaków.
Skaza naczyniowa
Nadciśnienie
Miażdżyca
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby), ale już w stabilnym okresie reumatoidalnego zapalenia stawów masaż jest nie tylko wskazany, ale nawet jest jednym z podstawowych sposobów terapii.
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym – tutaj z kolei mówimy o „przeziębieniu”, które jest często przez pacjentów lekceważone i pomimo niepokojących objawów typu katar, kaszel czy ból gardła mimo to decydują się na sesję masażu. A masaż wykonany w stanie osłabienie organizmu walczącego z wirusem, nie tylko nie przyniesie spodziewanych korzyści, ale nawet może być szkodliwy.

Ciąża i menstruacja (mowa tutaj oczywiście o I trymestrze ciąży, masaż w kolejnych dwóch trymestrach jest wskazany dla przyszłej mamy – o ile ginekolog prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań. Przy menstruacji przeciwwskazany jest masaż powłok brzusznych.

Przeciwwskazania szczegółowe do masażu

Poza wskazanymi już powyżej przeciwwskazaniami wynikającymi z ogólnego stanu zdrowia pacjenta, istnieją także przeciwwskazania szczegółowe, powiązane z funkcjonowaniem i chorobami związanymi z konkretnym układem czy narządem w ciele człowieka. Zaprezentujemy je w postaci oddzielnych grafik.

Pin It on Pinterest